Akdeniz Diyeti Nasıl Uygulanır?

Tüm Yönleriyle Akdeniz Diyeti

Yaklaşık 30 yıldır tüm dünya Akdeniz diyeti hakkında konuşuyor. 1960’larda İtalya ve Yunanistan’da yaygınlaşan diyetin, 1990’lı yıllarda pek çok hastalığın tedavisinde etkili olduğu da ortaya konunca dünyanın en sağlıklı beslenme yöntemi olduğu konusunda ortak bir kanı oluştu. “Akdeniz diyeti nasıl uygulanır?” sorusunun yanıtı daha da önem kazandı.

Akdeniz diyeti, sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme, doğal beslenme
Akdeniz diyetinde taze sebze meyvelerin her gün tüketilmesi öneriliyor.

Uzmanlar tarafından, insan sağlığı için en faydalı diyet olarak görülen Akdeniz diyeti, kişiyi ideal kilosuna kavuşturmada etkili olması, ihtiyaç duyulan tüm besinleri barındırması, özellikle de kalp ve beyin sağlığını desteklemesi bakımından öneriliyor. Akdeniz diyeti uluslararası sağlık yayınlarında yer alan güncel oylamalarla da yılın en iyi diyeti seçildi. Öte yandan, bir Akdeniz ülkesi olan ülkemizde maalesef yeterince uygulanmıyor. Bu yazımızda, Akdeniz diyetinin faydaları nelerdir?, Akdeniz diyeti nasıl uygulanır?, Akdeniz diyetiyle zayıflanır mı? bu soruların yanıtlarını ve daha fazlasını ele alacağız.

Akdeniz diyetiyle doğanın tüm renkleri soframıza geliyor.

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti, adından da anlaşılacağı gibi Akdeniz ülkelerindeki yeme-içme alışkanlıkları baz alınarak geliştirilen bir beslenme türüdür. Amerikalı beslenme uzmanları ve bilim insanlarının Akdeniz ülkelerinde yaşayanlar ve Amerika’da yaşayanlar arasında uzun yıllar sürdürdükleri deney ve araştırmalar sonucunda, Akdenizlilerin kalp krizi ve obeziteye yakalanma oranının, Amerikalılara göre çok daha düşük olduğunu ortaya koyar. Araştırmalar derinleştikçe, Akdeniz diyetinin, kalp hastalıkları ve kanseri önleme ve insan ömrünü uzatma bakımından da etkin, en sağlıklı beslenme türü olduğu gün yüzüne çıkar.  Kısaca, natürel sızma zeytinyağı, sebze-meyve, tahıl ve balık ağırlıklı beslenme olan Akdeniz diyetinde kırmızı et ve tatlılara kısıtlama bulunuyor.  Akdeniz diyeti nasıl uygulanır?, sorusunun yanıtları yazımızın devamında yer alıyor.

Akdeniz diyeti, hızlı kilo verme, zayıflama, göbek eritme
Akdeniz diyetiyle ideal kilonuza ulaşabilir, onu ömür boyu muhafaza edebilirsiniz.

Akdeniz Diyeti Piramidi Nedir?

Akdeniz diyeti üzerine araştırmalar yapan Harvard Üniversitesi Beslenme Bölümü Başkanı Dr. Walter Willett Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte 1994 yılında Akdeniz Diyeti Piramidi adı verdikleri bir şema geliştirir. Özellikle kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı etkili olduğu ortaya çıkan bu beslenme tarzının herkes tarafından daha kolay uygulanmasını amaçlayan piramit ile günlük hangi gıdalardan alınması gerektiği kolayca anlaşılır. Günümüzde daha da sadeleştirilen piramidin en alt katında hareketli bir yaşam öneriliyor. “Fast food” kültürünün yerini kalabalık sofralar alıyor. Onun üzerinde tam tahıl ürünleri, taze sebze-meyveler, baklagiller, kuruyemişler ve zeytinyağı yer alıyor. Yani, Akdeniz diyeti uygularken başvurabileceğiniz en yaygın yiyecekler de yine bu grupta yer alıyor. Bir üst grup balık ve diğer deniz ürünlerinden oluşurken, üst katmanda ise tavuk, hindi, yumurta, süt ve süt ürünleri içeriyor. Piramidin en üstünde ise kırmızı et ve tatlı yer alıyor.
Elbette bu diyetin tam olarak etki edebilmesi için ambalajlı yiyeceklerden uzak durmanız, harekete önem vermeniz ve bol su içmeniz de gerekiyor. Kırmızı etten alınacak protein ihtiyacı daha fazla olan hamile ve çocuklara bu diyet tavsiye edilmezken, B12 eksikliği çekenlerin de yine bu diyete başvurmadan mutlaka doktorlarına danışmaları öneriliyor.
natürel sızma zeytinyağı, zeytinyağının faydaları, Akdeniz diyeti, sağlıklı yaşam
Sağlıklı beslenmenin ilk koşulu bol bol zeytinyağı tüketmek.

Akdeniz Diyeti Nasıl Uygulanır?

  • Günde beş öğün kuralını unutmayın. Ana öğünlerinizin arasında meyve ve kuruyemiş ile ara öğünler ekleyin. Kahvaltıyı atlamayın.
  • Aşırıya kaçmayın. Porsiyonlarınızı küçültün ve öğünlerinizi tıka basa doymadan sonlandırın.
  • Tüm yemeklerinizde natürel sızma zeytinyağı kullanın. Natürel sızma zeytinyağının kalp sağlığına faydaları için buraya, kansere karşı tedavi edici etkisini öğrenmek için bu yazımıza tıklayabilirsiniz.
  • Her gün tam tahıllı ekmek yiyin. Özellikle çavdar ve yulaf ekmeği tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan lifi alın.
  • Tuz yerine baharat kullanın. Tuzu azaltıp yemeklerinizi sarımsak, kekik, fesleğen ve maydanozla lezzetlendirin.
  • Tatlıları sadece ödül olarak nadiren yiyin.
  • Günde iki litre su içmeyi ve hareket etmeyi unutmayın.
Akdeniz diyeti, sağlıklı beslenme, doğal yaşam, sağlıklı yaşam
Haftada 2 kez mevsim balığı yemeliyiz.

Kaynakça:

www.healthline.com

oldwayspt.org

www.haberturk.com

Bir yanıt yazın