saçlarına zeytinyağı sürmüş bir kadın

Zeytinyağının Saça Faydaları

Saç Bakımı İçin Zeytinyağı Mucizesi

Zeytinyağının saça faydaları birçok kozmetik üründen daha fazladır. Bu mucizevi doğal bakım kaynağını bir çok alanda kullanabiliriz. Kadın ve erkeklerde saç dökülmesi, kırılma, saç derisi problemleri pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Hava ve su kirliliği, yanlış şampuan kullanımı, saç boyaları, genetik faktörler ve yetersiz beslenme bu etkenlerin başında gelir. Zeytinyağının sağlığınız için pek çok faydası bulunduğu gibi (Kansere Karşı Zeytinyağı Mucizesi, Zeytinyağının Kalp Sağlığımız İçin Faydaları yazılarımıza bakabilirsiniz), cilt ve saç bakımınız için de oldukça yararlıdır. Saçlarınızı nemlendirir, parlaklık ve hacim kazandırır, saç dökülmesini durdurur ve saç derinizdeki yaşlanmayı yavaşlatır.

zeytinyağı ile bakım yapılmış parlayan saçlar
Pırıl pırıl saçlara sahip olmak mı istiyorsunuz, o zaman buyrunuz; zeytinyağının saça faydaları yazımıza…

Zeytinyağının Saça Faydaları

Saçlarınızın canlı ve parlak olmasını istiyorsanız, zeytinyağını banyonuzdan eksik etmemelisiniz. Saça zeytinyağı sürmek gibi kolay bir yöntemle dahi, kısa sürede etkilerini görebilirsiniz. Aslında zeytinyağının saçlara olumlu etkisi, öncelikle, cilde ve dolayısıyla saç derisine iyi gelen özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Ancak saç bakımınız için herhangi bir zeytinyağı yerine natürel sızma zeytinyağı kullanmanızı öneririz. Zeytinyağı, antibakteriyel (bakteri karşıtı), antiviral (virüs karşıtı) ve antifungal (mantar karşıtı) özellikleriyle ve içindeki E vitamini sayesinde saçınızda mucizeler yaratır.

Saça zeytinyağı sürmek gibi kolay bir yöntemle dahi, kısa sürede etkilerini görebilirsiniz.

saçlarına zeytinyağı sürmüş bir kadın
Zeytinyağı saçlarınızı parlak ve yumuşak hale getirir.

İşte Zeytinyağının Saça 5 Faydası

1- DHT Hormonların Üremesini Önler

Saç köklerinde daralmaya neden olan ve DHT olarak adlandırılan bir hormon, saç dökülmeleri gibi pek çok sorunun sorumlusudur. Zeytinyağı, bu hormonun oluşmasını engeller, bu da saçınızı uzun süre koruyabileceğiniz anlamına gelir.

2- Zeytinyağı Saç Derisini Korur

Zeytinyağı sağlıklı bir saç derisi için gerekli antioksidanlar açısından zengindir. Yanlış veya fazla miktarda saç bakım ürünü kullanımından kaynaklanan hasarları en aza indirir.

3- Zeytinyağı Saçlarınızı Parlak ve Yumuşak Hale Getirir

Yüzyıllarca doğal bir şampuan olarak kullanılan zeytinyağı, saçlarınızın parlak ve yumuşak görünmesini sağlar. Şampuan yerine saç yıkamada zeytinyağı sabunu tercih edebilir veya şampuandan vazgeçmek istemezseniz zeytinyağını bir bakım ürünü olarak ayrıca kullanabilirsiniz.

4- Mantarlara ve Bakterilere Karşı Savaşır

Zeytinyağı sizi kepek, bit ve olumsuz bakterilere karşı korur.  Saç derinizde oluşabilecek hastalıklara karşı önleyici etkisi vardır ve saçınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

5- Saç Tellerinizi Kalınlaştırır ve Hızlı Uzamasını Sağlar

Saç derinizdeki kan dolaşımını zeytinyağı ile arttırabilirsiniz. Zeytinyağı sürerek saç derinize yapacağınız bir masaj, kan akışınızı arttıracak ve bu yolla saç köklerinin uyarılmasını sağlayacaktır. Güçlü ve daha hızlı uzayan saçlar için oldukça etkili bir yöntemdir.

Zeytinyağına badem yağı, biberiye, hint yağı ilave ederseniz zeytinyağının saça faydaları artabilir. Bu formülle daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

sağlıklı saçlara sahip bir kadın
Zeytinyağı saç tellerinizi kalınlaştırır ve hızlı uzamasını sağlar.

İşte Saç Bakımınızda Size Yardımcı Olacak Bazı Zeytinyağlı Formüller

Kimyasal işlemden geçmemiş natürel sızma zeytinyağı ile düzenli bakım yaptığınızda saçınızda kısa sürede büyük iyileşmeler göreceksiniz. Zeytinyağının yanı sıra başka malzemeler kullanarak, iyileştirici etkiyi arttırabilirsiniz. Zeytinyağı saça nasıl uygulanır diye merak ediyorsanız aşağıdaki önerileri inceleyin.

1- Sıcak yağ işlemi

Zeytinyağı ile hint yağı (yarım yarım) karıştırın. İsterseniz güzel bir koku elde etmek için cazibeli yaprakları da ekleyebilirsiniz. Yağı cezvede ısıtın, sonra saç derinize ve saçınıza uygulayın. On dakika boyunca masaj yaptıktan sonra saçlarınızı buharlı sıcak havluyla sarın. Bu nemi saçınıza hapsedecektir. Daha sonra saçınızı iyice yıkayın.

2- Zeytinyağı ve yeşil çay yağı:

Bir yemek kaşığı zeytinyağına, 7 ila 10 damla yeşil çay yağı ekleyin. Sonra iyice karıştırıp saç derisi üzerine uygulayın, sonra başınızı bir bone veya havlu ile örtün. Bunu bir gece saçınızda bırakın, sonra sabahları her zamanki gibi saçınızı yıkayın. Kepek sorunu olanlara bu yöntemi özellikle öneririz.

3- Zeytinyağlı Saç Maskesi

Yumurtanın sarısını iyice çırpın, üzerine bir yemek kaşığı limon suyu, yine bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. İyice karıştırın. Yumurtanın baskın kokusundan kurtulmak için lavanta da ekleyebilirsiniz. Bu maskeyi başınıza koyun, 15 dakika bekletin, sonra durulayın ve şampuanla yıkayın. Biraz zahmetli gibi görünse de en etkili maskelerden biridir, pişman olmazsınız!

4- Zeytinyağı, Tarçın ve Bal

Saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olmak için bu karışımı uygulayabilirsiniz. İki yemek kaşığı zeytinyağını ısıtın, sonra bir yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçın ekleyin. Saçlarınızın uzunluğuna göre, bu tarifi iki veya üç katına çıkarabilirsiniz. Saçınıza uygulayın, on beş dakika bekletin, ardından şampuandan önce iyice yıkayın.

5- Sadece Zeytinyağı!

En büyük saç sorunlarından biri kuruluktur. Saç kurutma makinesi, düzleştirici veya dış etkenlerden dolayı kuruyan saçlar daha çabuk kırılır ve dökülürler! Kuru saçlara sahip olanlara haftada bir zeytinyağı maskesi uygulamalarını öneririz. Saç derisine yoğun şekilde zeytinyağı sürülmeli ve daha sonra ılık bir havlu ile saç örtülmelidir. Bu işlem, saçların nemlenmesini arttırır ve bu yoldan da saçlarınız parlaklık ve sağlık kazanır. Havluyu soğuduktan sonra başınızı açabilirsiniz. Ancak saçlarınızı hemen değil,  ertesi gün yıkayın.

Küçük bir uyarı: Lekesi zor çıktığı için, zeytinyağı ile yapacağınız saç bakım işlemlerinden önce üzerinize eski bir kıyafet giymeyi unutmayın.

Kaynakça:

les-moulins-de-provence.fr

Bir yanıt yazın