zeytin yapımı

Zeytin Nasıl Kurulur?

Yeşil zeytin yapımı ve siyah zeytin yapımı

Zeytin severler, bu meyveyi daha yakından tanımak isteyenler, “Zeytin nasıl kurulur?” öğrenmek isteyenler ve emek vererek kendi zeytinini kendi yapmak isteyenler, buyursunlar zeytin ile ilgili tüm ayrıntıları kapsayan yazımıza…  Bu yazımızda, yeşil zeytin yapımı ve siyah zeytin yapımı ile ilgili tariflerin yanı sıra, işlenişlerine göre zeytin çeşitlerini de paylaşacağız.

Kuru sele zeytin nasıl yapılır? Evde yeşil zeytin nasıl yapılır? Salamura zeytin nasıl yapılır? Siyah zeytin nasıl yapılır? Tüm bu soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. Bu eşsiz meyveyi kendi sofranız için hazırlamaya başlamadan önce, zeytinin faydaları nelerdir? ve yörelerine göre zeytin çeşitleri yazılarımızı da okuyarak bilginizi derinleştirebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Zeytin nasıl kurulur?
Dalından soframıza zeytinin yolculuğu…

İşlenişine Göre Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Zeytin içerdiği oleuropein maddesi nedeniyle daldan toplandığında yenmeye izin vermeyen bir acılığa sahiptir. Bu madde kahvaltılarımızın vazgeçilmezi zeytine tüm gücünü veren, sağlığımız için eşsiz faydalar sağlayan maddedir. Kısacası, zeytin işlenirken marifet, faydasını yitirmemekte…

Natürel Zeytin

Adından da anlaşılacağı gibi, doğal yollarla yeme olgunluğunu kazanan zeytinlerdir. Sadece tuz ya da tuzlu suda işlenirler ve sofralarımızda yerlerini alırlar.

Natürel Yeşil Zeytin (Çizik ve kırma zeytin)

Ağaçtan yeşil dönemde toplanan zeytinler, çizilerek ya da kırılarak önce tatlı suya konur. Ardından salamuraya (tuzlu su) alın ve doğal fermantasyona bırakın. Limon tuzu, zeytinyağı ve dilimlenmiş limonlarla tatlarına artı lezzet katılırken ambalajlayabilirsiniz. Renkleri pembe, sarı ve yeşil arasında değişebilir. İlk yapıldıkları zaman taze yeşil zeytinlerde hafif bir acılık olabilir.

Yeşil zeytin nasıl yapılır?
Yeşil zeytini kırma veya çizik olarak işleyebilirsiniz.

Natürel Siyah Sele Zeytin

Bu tür zeytinler, ağaçta siyah olum döneminde hasat edilir. Yine sadece tuz kullanılarak  yeme kıvamına getirilir. Yüzeyine koruma sağlamak ve lezzet katmak için zeytinyağı ve sirke eklenir.

Natürel Salamura Siyah Zeytin

Siyah dönemde toplanan zeytinler, uygun kaplara konarak, salamura içerisinde doğal fermantasyona bırakılır. Olgunlaştıktan sonra yenmeye hazır hale gelir.

Siyah salamura zeytin nasıl yapılır.
Siyah zeytinin kahverengiden siyaha uzanan geniş bir renk tonu yelpazesi vardır.

Fermente Siyah Zeytin

İçindeki acılığı bir alkali yardımıyla alınan zeytin türüdür. Bu işlemden sonra tuzlu suda tatlandırılır. Diyette olanlar veya az tuzlu zeytin tüketmek isteyenlerin tercih ettikleri fermente siyah zeytin, pastörize edilen bir üründür.

Dolgulu Çekirdeksiz Zeytin

Zeytinleri acılığından arındırmak için çekirdeklerini çıkartın. İçlerine önceden hazırladığınız kırmızı biber, badem, portakal kabuğu gibi dolgu maddeleri ekleyerek sunabilirsiniz.

Çekirdeksiz dolgulu zeytin nedir?
Özellikle çocuklar için yeme kolaylığı sağlayan çekirdeksiz zeytin

Kısaca çeşitlerini sayarken de değindiğimiz zeytin yapım tekniklerine gelin bir de yakından bakalım. “Evde zeytin nasıl yapılır?”, “Zeytin nasıl kurulur?”, merak edenler, yazımızın devamını dilerseniz bir kağıt kalem alarak okuyabilirsiniz.

Evde Zeytin Nasıl Kurulur?

Aşağıdaki tariflerle, evde kendi yapacağınız zeytinler, içerdikleri tüm mineral ve vitaminlerini muhafaza edecekleri için eşsiz birer şifa kaynağı olurlar. Oldukça basit olan yeşil zeytin tarifi ve siyah zeytin tarifi ile güzel lezzetler elde etmenin tek püf noktası, ayrıntıları atlamadan birebir uygulamaktır. Şimdiden hepinize afiyet olsun.

Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • 2 kilogram yeşil zeytin
 • 4 adet limonun suyu
 • 4 yemek kaşığı kaya tuzu

Kendi zeytin ağacınız yoksa, öncelikle pazardan ham zeytin almanız gerekiyor. Pazardan aldığınız zeytinleri özenle seçmeye çalışın. Yine de evde, çürük, ezik veya görünümünü beğenmediğiniz zeytinler var mı, diye kontrol edin, varsa ayıklayın. Saplarını ve yapraklarını ayıklayın.

İlk aşamayı geçtikten sonra acılığı alma işlemi başlar.

 1. Zeytinleri bol suda yıkayın.
 2. Zeytinleri bıçak yardımıyla, çekirdeklerine değecek şekilde dört tarafından çizin.
 3. Zeytinlerinizi vakumlu kavanoza koyun.
 4. Kavanozlarınızı zeytinlerin üzerini kaplayacak şekilde içme suyuyla doldurun.
 5. Kapaklarını kapatın ve 24 saatte bir suyunu yeni içme suyuyla değiştirin.
 6. 10 gün boyunca bu işleme devam edin ve 10 gün sonunda acısının çıkıp çıkmadığını kontrol edin.

İkinci aşamayı geçtikten sonra; zeytin salamurası işlemi başlar.

 1. Zeytinlerinizi tekrar dizmek üzere kavanozdan çıkarın. Bir kat zeytin, bir kat kaya tuzu şeklinde tekrar kavanoza yerleştirin.
 2. Üzerine limon suyu ve içme suyu ilave edin.
 3. 4 gün boyunca zeytinlerinizi salamurada bekletin.

İşte, harika yeşil çizik zeytininiz oldu! Yiyebilirsiniz.

Yeşil çizik zeytin tarifi
Zeytin aromasını yoğun olarak duymak isteyenlerin tercihi

Evde Yeşil Kırma Zeytin Nasıl Yapılır?

Yeşil zeytin tutkunları eğer zeytinlerinin hemen tatlanmasını istiyorlarsa, kırma yöntemine başvururlar. Çünkü kırma zeytin, acılığının alınmasını kapsayan ilk 10 günlük süre sonunda, zeytin salamurası işlemi yapılmadan yenmeye hazır hale gelir. Bunun dışında, kırma zeytin yapımının, yeşil çizik zeytin yapımı ile tek farkı, zeytinlerin ilk başta çizilmek yerine sert bir zemine konup su bardağıyla kırılmasıdır.

Kırma zeytin tarifi
Acelesi olanlar için nefis kırma zeytin!

Yeşil Zeytinin Kararmaması İçin Ne Yapılır?

Özenle hazırladığınız zeytinin uzun ömürlü olması için, öncelikle serin yerde muhafaza etmelisiniz. Yiyeceğiniz kadar zeytini kavanozdan çıkarmalı, diğer kahvaltılıklarla karıştırmadan, kapalı bir kapta saklamalı ve hava ile mümkün olduğunca az temas etmesini sağlamalısınız. Yeşil zeytin siyah zeytine nazaran daha kısa ömürlü olduğu için, çok fazla bekletmeden tüketmelisiniz.

Evde Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Gelelim siyah zeytin sevenler için tarifimize… Sofralık zeytin çeşitleri arasında en çok tercih edilen salamura zeytini evde yapmak ve siyah zeytin tarifi yine oldukça kolay. Çizme veya kırma işlemi yapılmadan tatlandırılan, üzerine su ilave edilmeyen siyah zeytin yapımı için gerekli malzemeler:

Malzemeler:

 • 4 kilogram ham siyah zeytin
 • Bir çay bardağı kaya tuzu
 • Bir çay bardağı sirke
 • İsteğe göre zeytinyağı ve limon

Zeytinin olgunluk dönemi olan siyah rengi aldığı dönemde toplanan ham zeytin bulmalısınız. Ham zeytin nereden bulunur? diye soracak olursanız, kendi ağacınız yoksa, köylülerden veya pazardan bulabilirsiniz.

Aldığınız veya topladığınız zeytinleri bir kaba koyarak, ezik, çürük olanları ayırmalı, sap ve yapraklardan arındırmalısınız.

Bu işlemin ardından, aşağıdaki uygulamalar gelir:

 1. Zeytinleri bol suda yıkayın.
 2. Zeytinleri 5 litrelik su kabına koyun.
 3. Bir çay bardağı sirke ve bir çay bardağı kaya tuzunu ekleyin.
 4. İstiyorsanız, yine bir çay bardağı zeytinyağı ilave ederek limon dilimleri de katabilirsiniz.
 5. Siyah zeytine su konulmaz, bunu unutmayın. Kurduğunuz zeytinleri iki ay boyunca ağzı kapalı tutmalısınız. Yatık bir biçimde tutacağınız zeytinlerinizi günde iki-üç kez yuvarlayıp sallayın.
 6. İki ay sonunda tuzlar eriyince zeytinlerinizi açabilirsiniz.

Siyah zeytin açıldıktan sonra renginde değişiklik olabilir. Bu sizi yanıltmasın, tekrar siyah rengine kavuşacaktır.

Siyah zeytin nasıl yapılır?
Zeytininizi biraz zeytinyağı ekleyerek daha da lezzetli hale getirebilirsiniz.

Zeytin tüketirken tüm aileniz için ne kadar faydalı olduğunu unutmayın. Lezzetine lezzet katmak için, limon, zeytinyağı, kekik ve kırmızı biberle soslandırabilirsiniz.

Faydalarından bol bol yararlanabileceğiniz, lezzetine doyamayacağınız zeytinler yapmanız dileğiyle…

Görsel Kaynak:

freepik

Bir yanıt yazın