Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Zeytinyağı, Sahtesinden Nasıl Ayırt Edilir?

Zeytinyağı, sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olarak uzmanlar tarafından önerilen en sağlıklı yağlardan biri olarak öne çıkıyor. Ancak maalesef, bal ve tereyağı gibi diğer ürünlerde olduğu gibi, zeytinyağının da sahteleri üretiliyor. Bu da sağlığımızı tehdit ediyor. Yazımızda gerçek zeytinyağı ile sahte zeytinyağını ayırmak için evde uygulayabileceğiniz basit testlerle ilgili bilgiler bulacaksınız.  Ayrıca kaliteli zeytinyağının duyusal özelliklerinden söz edeceğiz. Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır? yazımızın aklınızdaki sorulara rehberlik edeceğini düşünüyoruz. Bu konuyla bağlantılı olarak zeytinyağı çeşitleri yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Sağlığınıza ve lezzete önem verdiğiniz için sızma zeytinyağı kullanmaya karar verdiniz. Ancak hakiki zeytinyağı seçmezseniz, alacağınız yağın sağlığınız için faydasından çok zararı olacaktır.

Zeytinyağı en kolay tağşiş (hileli karışım) yapılabilen yağlardan bir tanesidir. Daha fazla para kazanmak uğruna, pirina yağı gibi sabun yapımında kullanılan yağlar ilave edilebiliyor. Sağlık hiçe sayılarak palm yağı, kanola yağı gibi zararlı yağlar ilave edilerek sahte zeytinyağı üretiliyor.

hakiki zeytinyağı donar mı, gerçek zeytinyağı, sahte zeytinyağı, hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır, tağşiş

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Aldığınız zeytinyağının hakiki zeytinyağı mı, sahte zeytinyağı mı olduğunu tam olarak anlamak ancak laboratuvar analizleriyle mümkün. Yine de aşağıda değineceğimiz birkaç yöntemi kullanarak yağınız hakkında ipuçları elde edebilirsiniz.

Yumurta Kırın

Tavaya bir miktar zeytinyağı döküp ocağa koyun. Yağ kızmaya başlayınca bir tane yumurta kırın. Yumurta yağ ile temas ettiğinde kötü ve ağır bir koku çıkıyorsa kullandığınız yağın kalitesi bozuk bir yağ olduğunu düşünebilirsiniz.

tavada zeytinyağında yumurta kırarak gerçek zeytinyağını anlayabilirsiniz
Hakiki zeytinyağında pişirilmiş yumurta

Hakiki Zeytinyağı Donar mı?

Gerçek zeytinyağı 0 ile – 6 derece arasında donar ve kristalleşir. Bunun için bir bardak zeytinyağını dondurucunuza koyun ve yarım saat sonra çıkarın. Eğer bardaktaki zeytinyağının her noktası aynı şekilde donduysa gerçektir. Ancak bir kısmı donup bir kısmı sıvı olarak kaldıysa aldığınız zeytinyağının sahte olma ihtimali yüksektir. Bu derece zeytin ağacının yetiştiği coğrafyaya, türüne ve iklime göre değişebilir. Ancak hakiki zeytinyağı buzdolabında mutlaka donmalıdır. Buzdolabına koyduğunuz yağ donmuyorsa veya çözülürken blok halinde değil de, bir anda çözülüyorsa şüphelenmenizde fayda var.

buzdolabında donmuş zeytinyağı
görsel kaynak: www.theppk.com

En iyisi bir de uzmanlara kulak verelim ve kaliteli zeytinyağının duyusal özellikleri nelerdir, onlara değinelim.

Kaliteli Zeytinyağının Duyusal Özellikleri

Zeytinyağı Tadım Uzmanı Serdar Öçten Ünsal’a göre, kaliteli zeytinyağını şu şekilde ayırt edebilirsiniz:

1. Natürel sızma zeytinyağı kokladığınızda taze biçilmiş çimen, çağla domates sapındaki koku, badem, yeşil elma taze meyve sebze kokusu alıyorsanız,

2. Bir avucumuza yerleştirdikten sonra, diğer elimizle üzerini kapatıp ısıtmak suretiyle, sızma zeytinyağından bir yudum ağızınıza alın. Dilinizin ve damağınızın üzerinde gezdirdiğinizde, dilinizin yan bölgelerinde bir burukluk, badem veya olmamış yeşil zeytin veya elma çekirdeği acılığı  hissediliyorsa,

3. Boğazınızda karabiber acılığı gibi bir yanma oluyor ve bu yakıcılık yemek borunuza doğru inmiyor ise doğru sızma zeytinyağına ulaşmış bulunmaktasınız.

Ancak;

1. Aldığınız ürünü açtığınızda çok kötü ve ağır bir koku sizi rahatsız ediyor ise,

2. Bir yudum aldığınızda çok tatlı geliyor veya acılık gelmiyorsa (alacağınız acılık yeşil zeytini dalından koparıp yediğinizde oluşan bir acılıktır ya da badem veya kayısı çekirdeğinin acısıdır).

Hakiki zeytinyağının lezzetine doyum olmaz.

Zeytinyağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Faktörler

Hakiki zeytinyağı seçerken dikkat edilmesi gereken diğer faktörler arasında ambalaj, etiket bilgileri ve üretici güvenilirliği bulunmaktadır. Hakiki zeytinyağı genellikle opak cam şişelerde bulunur, çünkü ışık ve hava, yağın kalitesini azaltabilir. Etiket bilgileri, zeytinyağının çeşidi, üretim yeri ve tarih gibi önemli ayrıntıları içermelidir. Güvenilir üreticiler, genellikle kaliteli ürünler sunarlar, bu nedenle bilinen markalara yönelmek önemlidir.

Natürel sızma zeytinyağınız kimyasal ve duyusal analizlerden geçmiş, damak zevkinize uyuyorsa en iyi zeytinyağıyla buluşmuşsunuzdur. Gerçek, katkısız, başka hiç bir yağ karıştırılmamış sızma zeytinyağına ulaştınız, peki onu nasıl saklamalısınız? Cevabı burada: Zeytinyağı Nasıl Saklanır?

Bir yanıt yazın