Kalp sağlığı için neden sızma zeytinyağı tüketmeliyiz? Natürel sızma zeytinyağı kalbi korur.

Zeytinyağının Kalbe Faydaları

Kalp Dostu Yiyeceklerden Zeytinyağı

Yağlar, insan yaşamı için gerekli olan ve vücudumuzun büyük bölümünü oluşturan üç büyük besleyiciden biridir. A, D, E veya K vitaminlerini yağ olmadan sindiremeyiz. Sızma zeytinyağı gibi iyi yağlar, stresle mücadele etmenize, zihinsel yorgunluğunuzu azaltmanıza ve kilo vermenize yardımcı olur. Zeytinyağının faydaları, kanseri engelleyici etkisinden, güzellik ve gençlik kaynağı olmasına kadar geniş bir yelpazede sıralanıyor. Kalp sağlığı açısından ise eşsiz bir besin kaynağı olan sızma zeytinyağı, sadece bu faydasıyla bile sofralarımızın baş tacı olmayı hak ediyor. Bu yüzden kalbe iyi gelen yiyecekler arasında natürel sızma zeytinyağı üst sıralarda yer alıyor.

Kalbimiz yaşla birlikte doğal olarak bozulmaya başlar. Bu bozulmayı geciktirmek için en kolay başvurabileceğimiz yardımcımız natürel sızma zeytinyağı. Yapılan araştırmalarla, çocukluktan itibaren zeytinyağı tüketenlerde kalp – damar hastalıklarına yakalanma riskinin azaldığı ortaya konuyor. Stressiz ve hareketli bir yaşam, düzenli uyku ve sağlıklı beslenme ile kalbimizin hayatımızın sonuna dek en uygun verimle çalışmasını sağlayabiliriz.

Kalp sağlığı ve natürel sızma zeytinyağı
Kalp sağlığı için natürel sızma zeytinyağı tercih etmelisiniz.

Zeytinyağı, Kalbini Düşünen Herkesin Sofrasında

Kalp uzmanlarının belirttiği üzere, kalp hastaları:

  1. Aşırı kilodan
  2. Yüksek kolesterolden
  3. Yüksek kan basıncından
  4. Fazla yağlı ve proteinli beslenmeden
  5. Yoğun stresten
  6. Hareketsizlikten
  7. Ve sigara ile alkol kullanımından kaçınmalıdır.

Natürel sızma zeytinyağı, stresi azaltması, iyi yağ kategorisinde olması ve içindeki E vitamini ve diğer bileşenleri sayesinde de kalp ve damarları koruyan nitelikleriyle kalbini düşünen herkesin sofrasında yer almalıdır. Yapılan son araştırmalara göre, zeytinyağları arasında kalbe en çok natürel sızma zeytinyağı iyi geliyor.

Kalp Sağlığı İçin Her Gün İki Kaşık Zeytinyağı

İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Dünya Kardiyoloji Kongresi’nde natürel sızma zeytinyağının kalp dostu olduğu ortaya kondu. Barselona Tıp Araştırmaları Enstitüsü uzmanlarının yürüttüğü araştırmaya göre, düzenli tüketilen sızma zeytinyağı, “tekli doymamış” yağ hücrelerinin yanı sıra, “polifenol” denen antioksidanlarıyla da kalp-damar hastalıkları riskini azaltıyor.

Bu konuda çalışmalar yapan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Timur Timurkaynak da “Doğada tek bir mucizevi yiyecek var, o da zeytinyağıdır” diyor. Kalp Sağlığı Haftası’nda zeytinyağının kalp sağlığına etkilerine ilişkin konuşan Timurkaynak, natürel sızma zeytinyağının tüm yemeklerde, salatada, kahvaltıda tüketilmesi gerektiğini vurgulayarak, her gün iki kaşık zeytinyağını en etkili kalp ilacı olarak sunuyor.

Dr. Mehmet Öz’e göre ise, “kalp sağlığının 10 emri” arasında birinci sırayı “zeytinyağı tüketeceksin” alıyor. Kalbiniz için farklı neler yapabileceğiniz hakkında önerilerin tamamını buradan okuyabilirsiniz:  Kalp Sağlığının 10 Emri

Sızma zeytinyağı tansiyonu düzenler.
Sızma zeytinyağı kalp sağlığımızı korur.

Tansiyon Hastalarının Dikkatine!

Tansiyon yüksekliği, yaşam kalitesini düşüren ve sürekli ilaç kullanımı gerektiren bir rahatsızlık. Kan basıncıyla ilgili bu gibi rahatsızlıklar için yemeklerimizde zeytinyağı kullanarak önlem alabiliriz.

Kalp sağlığı için nasıl beslenmeliyim, diyenlere bilim insanlarının verdiği tavsiyelerin başında zeytinyağı tüketimi geliyor. Yapılan bilimsel araştırmalar, sızma zeytinyağının hem sistolik, hem de diyastolik tansiyonun düşmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Bir çalışmaya göre, günde dört çorba kaşığı zeytinyağının katılımcılardaki kan basıncı ilaçlarına olan ihtiyacı azalttığını ortaya koymaktadır.

Kötü Kolesterolü Düşürür, İyi Kolesterolü Yükseltir

Bilim insanlarının zeytinyağını en çok savunma nedenlerinin başında kolesterole olan etkisi geliyor. Çoğu kolesterol ilacının sağlayamadığı etkiyi natürel sızma zeytinyağı sağlıyor: kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü yükseltiyor.

Böylece, vücudumuzun, çeşitli hormonları, D vitaminini ve yağları sindiren safra asitlerini üretirken kullandığı kolesterol, kan damarlarında birikmiyor ve damarlarımız sertleşmiyor. Zeytinyağının tekli doymamış yağ asitleri sayesinde, kolesterol, damarların çeperlerine çökmüyor.

Kalp dostu yiyecekler arasında zeytinyağı bu ünvanı fazlasıyla hak ediyor. Kalbini seven herkese bol bol natürel sızma yağı tüketmesini öneriyoruz.

Kaynakça:

apelasyon.com

haberturk.com

Bir yanıt yazın