zeytinyağı kanseri önler mi? zeytinyağının fayfdaları

Kansere Karşı Sızma Zeytinyağı

Zeytinyağının Kansere Karşı Koruyucu ve Tedavi Edici Özellikleri

Bir Akdeniz ülkesi olmamıza rağmen zeytinyağı tüketimimiz olması gereken düzeyde değil. Oysa zeytinyağı kansere iyi gelen yiyecekler arasında dahi ilk sıralarda yer alıyor.  Zeytinyağının kalbe faydaları için bu yazımıza bakabilirsiniz. Birazdan okuyacağınız yazımızın konusu ise sızma zeytinyağının içindeki oleokantal ve diğer bileşenlerinin kanseri önleyici etkisi.

Kansere İyi Gelen Yiyecekler Arasında Zeytinyağı

Kansere iyi gelen meyve deyince aklınıza öncelikle farklı meyveler gelebilir. Ama zeytin ağacının meyvesi zeytinin ve ondan elde edilen zeytinyağının bir çok özellikleri ile kansere karşı koruyucu etkileri olduğu biliniyor. Yabancı kaynaklarda yer alan araştırmalara göre, zeytinyağının kanseri önlemekte çok etkili bir silah olduğu kanıtlandı. Zeytinyağının kansere karşı koruyucu etkileri biliniyordu, ancak tedavi edici özellikleri de çok yakın zamanda ortaya çıktı ve zeytinyağı kansere iyi gelen yiyecekler arasına girdi.

New York’ta bilim insanlarının 2015 yılında yaptığı bir araştırma, sızma zeytinyağındaki bir maddenin kanser hücrelerini öldürebildiğini ortaya çıkardı. Moleküler ve Hücresel Onkoloji dergisinde yayınlanan çalışma sonuçları 23 Ocak 2015’te kamuoyuna açıklandı. (Makalenin tamamı için bkz:  tandfonline.com)

Sızma Zeytinyağındaki Bir Bileşen Kanser Hücrelerini Öldürüyor

Araştırmacılar, beslenme bilimcisi Paul Breslin (Rutgers Üniversitesi), biyolog David Foster (Hunter Üniversitesi) ve kimyager Onica LeGendre (Hunter Üniversitesi), bir laboratuvar çalışmasında oleokantal adı verilen bileşenin kanserli hücrenin bir kısmının kopmasına neden olduğunu keşfettiler. Bu bileşen, sağlıklı hücrelere zarar vermeden enzim salgılamakta ve hücre ölümüne neden olmaktadır. Böylece kanser hücreleri kendi enzimleri tarafından öldürülmektedir. Araştırmaya göre, zeytinyağına acımsı tat veren antioksidan olekantal maddesi, kanser hücrelerindeki lizozomları kısa sürede yok etmektedir. Fareler üzerinde çalışan araştırmacılar, bu sürenin 30 dakika gibi çok kısa bir süre olduğunu keşfettiler.

Kansere İyi Gelen Yiyecekler Arasında: Sızma Zeytinyağı - Zeytinyağı kanseri önler mi?
Kansere iyi gelen yiyecekler arasında sızma zeytinyağı da yer alıyor. Düzenli tüketimle kanseri önleyici etkisi kanıtlandı. 

Bilim adamları zaten oleokantalin kanser hücrelerini öldürebileceğinden şüphelenmekteydi. Ancak bu çalışma ile olayın nasıl gerçekleştiği ilk kez incelenmiş oldu. Araştırmacılar, çalışmayı laboratuvarın dışına çıkarmayı ve oleokantalin kanser hücrelerini ve tümörleri öldürme etkisini araştırmaya devam ediyorlar.

Bu çalışma, natürel sızma zeytinyağının antioksidan ve antienflamatuar özelliklerini ve Akdeniz diyeti gibi zeytinyağından zengin diyetlerin sağlığa olumlu etkilerini doğrulamış oldu.

Kansere İyi Gelen Yiyecekler: Zeytinyağını Düzenli Kullanın Kansere Karşı Güçlenin

Ayrıca zeytinyağının içindeki diğer bileşen ve maddeler de kanserle mücadelede etkili oluyor. Alfalinolenik asitler (Omega 3), oleiprine ve E vitamini bu savaşta en ön safta yer alıp zeytinyağının kansere iyi gelen yiyecekler arasına girmesini sağlıyor.

Antioksidan bileşikler serbest radikalleri bağlayarak kanserden korurken, dünyanın en önemli kanser ilaçlarında kullanılan ve köpekbalığı kıkırdağında bulunan squalene maddesi de, sızma zeytinyağında %2 oranında yer alıyor. Araştırmalara göre, günde en az 100 ml zeytinyağı kullanan birisi bu maddeden yeterli derecede almış oluyor.

Zeytinyağında bulunan tekli-doymamış yağ asitleri, bağırsak mukusunu koruyarak kolon kanserini önlemeye yardımcı oluyor.

Günde bir çorba kaşığı zeytinyağı almanın meme kanseri oranını da %45 oranında düşürdüğü kaydediliyor. Bilim insanlarının çalışmalarına göre, polifenol maddesi, meme kanseri geni HER2’yi engelliyor.

Aynı etki rahim kanseri, prostat kanseri için de geçerli. Düzenli kullanıldığında, kansere yakalanma riski, %30’a varan oranlarda azalıyor.

Güneşlendikten Sonra Zeytinyağı

Zeytinyağının cildimize dost olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Zeytinyağı içinde bulunan skualen maddesi deriyi ultraviyole ışınlara karşı korunaklı hale getiriyor. Güneşlikten sonra vücudunuza saf sızma zeytinyağı sürebilir ve deri kanserine karşı cildinize  güçlü bir savunma oluşturabilirsiniz. Ayrıca içindeki keratin proteini sayesinde saçlarınızın yumuşak ve parlak olması için zeytinyağından faydalanabilir, tırnaklarınızın soyulmasını ve kırılmasını da engelleyebilirsiniz.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için Zeytinyağının Cilde Faydaları yazımızı da okumanızı öneririz.

Kanser tedavisine destek için ve kansere karşı korunmak için her sabah aç karnına bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı içmek ve yemeklerde sızma zeytinyağını düzenli kullanmak öneriliyor.

Kaynakça:

news.rutgers.edu

Bir yanıt yazın