Zeytinyağı içmek mideye ve sindirime iyi gelir mi

Zeytinyağının Mide ve Sindirime Faydaları

Zeytinyağı Mideye İyi Gelir Mi?

Hazmı en kolay yağ olarak bilinen zeytinyağı, midenize iyi gelir. Natürel sızma zeytinyağı mide asidini düzenler, gastrit ve ülsere karşı sizi korur. Ayrıca, aç karnına zeytinyağı içmek mideye iyi gelir mi, zeytinyağı kabızlığa iyi gelir mi ve zeytinyağı kilo aldırır mı, sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.  Zeytinyağının faydaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz zeytinyağının kalbe faydalarızeytinyağının saça faydalarızeytinyağının beyne faydalarızeytinyağının cilde faydaları ve kansere karşı zeytinyağı mucizesi yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Doğal Ülser İlacı

Mide ülseri, midedeki lezyonlardır yani doku bozulmasıdır ve mide ekşimesi ile sonuçlanır. Çoğu zaman ülser, bu lezyondan sorumlu olan helicobacter pylori bakterisinin gelişimine yol açan asit fazlalığına bağlıdır. Bununla birlikte, bu durum genellikle kötü beslenmeden kaynaklanır. Ülserin doğal tedavi ve ondan korunma yollarını arıyorsanız, ilk başvuracağınız besin kaynağı natürel sızma zeytinyağıdır.

Zeytinyağı (natürel sızma ve/veya soğuk sıkım) ülser olduğunuz zaman korkmadan tüketilebilen nadir gıdalardan biridir. Aslında bu yağ, güçlü bir antioksidan olan polifenoller bakımından zengindir. Bilimsel araştırmalar, zeytinyağının mide asiditesini azalttığını göstermiştir.

Aç Karnına Bir Kaşık Zeytinyağı içmek

Her sabah aç karnına bir yemek kaşığı natürel sızma zeytinyağı içmek, sizi daha sağlıklı kılar. İçtiğiniz yağın doğrudan tüketime uygun “natürel sızma zeytinyağı” olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Bu yüzden zeytinyağı çeşitleri yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Bazı sağlık sorunlarını gidermede vücudunuza yardımcı olan doymamış yağ asitleri gibi önemli antioksidanlar içeren sızma zeytinyağı midenizin dostudur.

zeytinyağı içmek günlük alışkanlıklarımız arasına girmeli
Her sabah uyanınca aç karnına bir kaşık taze natürel sızma zeytinyağı içiyoruz 🙂

Her gün aç karnına, bir yemek kaşığı zeytinyağı içmek sindirim kapasitenizin artmasına ve kabızlıktan hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olur. Gaz sorununu gidermede ve şişkinlikleri azaltmada da etkili bir yol olan zeytinyağı içmek, kilonuzu kontrol etmede de imdadınıza yetişir.

Zeytinyağı Kilo Aldırır mı?

Sağlıklı da olsa, zeytinyağı bir yağ olduğu için aşırı tüketildiğinde kilo almanıza neden olabilir. Ama güne bir kaşık zeytinyağı ile başlarsanız, beyninize tokluk hissi veren zengin içeriği sayesinde iştahınız kapanacaktır. Günlük beslenmenizin her aşamasında doğal sızma zeytinyağını aşırıya kaçmadan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı Kabızlığa İyi Gelir mi?

Kabızlık, yaşamımızda çoğumuzun en az bir kez karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir. Bir kişinin 3 gün süreyle bağırsak hareketi yoksa kabız kabul edilir.

Kabızlıkları Gidermek İçin Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağının müshil etkisi genellikle hafiftir. Yan etkisi olmadığı için, çoğu kişi doğal zeytinyağını rahatlıkla tüketebilir. Müshil ilaçları ise kişiyi onlara bağımlı hale getirebilir.

2006 yılında İspanya’daki bilim adamları tarafından bir araştırma gerçekleştirildi. 55 yaşın üzerinde 414 birey inceledi. % 97.7 kişiye kabızlığı tedavi etmek için zeytinyağı verilirken, % 2.7 kişiye müshil verildi. Araştırma sonucunda, kimyasal işleme tabi tutulmayan natürel sızma zeytinyağı tüketen katılımcıların bağırsak hareketlerinin iyileştiği ortaya çıktı.

Kabızlığa Karşı Zeytinyağının 7 Gücü

  1. Zeytinyağı bağırsağı yağlandıran ve dışkıyı nemlendiren bir müshil olarak işlev görür.
  2. Tekli doymamış yağlar, bağırsak boşaltma hızını arttırır.
  3. Zeytinyağı, kolonun kabızlık nedeniyle zayıflamış mukus astarını güçlendirir.
  4. Büyük bağırsağın kas kasılmasını uyarır ve dışkıların geçmesini kolaylaştırır.
  5. Sindirim sistemini iyileştirmeye yardımcı olan E vitamini ve K, antioksidanlar, omega 3 ve 6 yağ asitleri bakımından zengindir.
  6. Karaciğer vücudumuzda safra üretir. Zeytinyağı, karaciğerdeki safra üretimini tetikleyen oksidatif stresin etkilerini önler. Bu, sindirim için safra üretimini yeterince muhafaza etmede yardımcı olur.
  7. Zeytinyağı, mide kanseri ve ülseri (kabızlık bu hastalıkların belirtilerinden biridir) tetikleyebilecek helicobacter pylori bakterilerinin neden olduğu gibi çok asitli ortamlarda kararlı kalır.

Kabızlık için Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Kabızlığı tedavi etmek için tek başına veya kombinasyon halinde zeytin yağı kullanmanın farklı yolları vardır. Bunları aşağıda ayrıntılı olarak bulabilirsiniz:

Zeytinyağı İçmek

Zeytinyağı içmek, kabızlığı tedavi etmenin en kolay yollarından biridir. Sürekli kabızlığa eğilimli olursanız, kabızdan kurtulana kadar bu işlemi düzenli olarak takip edebilirsiniz. Sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı zeytinyağı tüketin ve yatmadan önce aynı şeyi tekrarlayın. Rahatlamak için bir hafta boyunca her gün bu yöntemi izleyin.

Not: Sabahları boş bir mideye içmeyi unuttuysanız, kahvaltı yaptıktan 1 saat sonra içebilirsiniz.

Zeytinyağı Karışımları

Kabızlığı önleme özelliklerine sahip başka bir bileşene zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Tüm tarifler için sabah aç karnına ve gece yatmadan önce bir yemek kaşığı zeytinyağı ilavesi öneririz. Rahatlayana kadar sürdürebilirsiniz.

Süt: Sıcak süt ve zeytinyağı kombinasyonu sert dışkıları gevşetmeye yardımcı olur. Aynı zamanda kolonu nemlendirerek dışkıların rahatça geçmesini sağlar.

Kahve: Müshil olarak görev yapan sabah kahvelerinize zeytinyağı ilave edilebilir. Bu işlem, karışımı içtikten sonra kolonu temizlemeye yardımcı olur.

Meyve veya Sebze Suyu: Herhangi bir meyve veya sebze suyuna zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Lif bakımından zengin sebze veya meyveleri seçmenizi öneririz.

Maydanoz Suyu: Maydanoz sindirim sisteminden zararlı toksinleri atmanıza yardımcı olur. Bağırsak hareketini uyarır. Maydanoz suyuna zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

1- Zeytinyağı Limon Karışımı

Limon, kolondaki maddeleri taşımaya yardımcı olan yüksek asit içeriği içerir. Limon ve zeytinyağı kombinasyonu kolondaki kurumayı önler ve dışkıların kolayca hareket etmesine yardımcı olur. 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın, yatmadan önce tüketin. Düzenli olarak tekrarlayın.

2- Yoğurtlu zeytinyağı

Bağırsakta bakteri nedeniyle kabızlık yaşıyorsanız o zaman bu yöntem sizin için en iyisidir. İyi bakteriler içeren ve kolonun mukus astarını güçlendiren yoğurt gibi bazı probiyotiklerle kabızlığı yenebilirsiniz. Bu yöntem, ciddi kabızlık ve semptomlarının tedavisinde yardımcı olur. Bir bardak yoğurtta 1 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. Karışımı günde 3 kez tüketin.

Son yıllarda doğal sızma zeytinyağının faydaları ile ilgili yapılan araştırmalar, yakın gelecekte bu altın sıvının ilaç olarak kabul edilebileceğinin işaretlerini veriyor. Fidan’ın bahçesi olarak, sağlığınız için bugünden zeytinyağını mutfağınızın baş köşesine koymanızı öneririz.

Kaynakça:

medisite.fr

healthline.com

1 Yorum

  • Merhabalar; Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler hocam eklemek istediğim Zeytinyağı ve limon suyu bir çay bardağına yarı yarıya karıştırılıp içildiğinde böbrek taşı oluşumunu önlüyor ayrıca taş oluşmuş ve hatta çok sancılı bir durumda amaliyat öncesi en az 15vebir gün öncesi içildiğinde ağrıyı hafifletiyor ve sanırım amaliyatıda kolaylaştırıyor…Syglrmla

Bir yanıt yazın