Zeytinyağının Beyne Faydaları

Natürel Sızma Zeytinyağı Beyne İyi Geliyor

Zeytinyağının kalbimize faydaları kadar bedenimizin diğer en önemli organı olan beynimize de büyük faydaları bulunmaktadır. Natürel sızma zeytinyağının beyne faydaları söz konusu olunca, beynin görevlerini daha iyi yerine getirmesinden tutun da, ruh halimizi düzenlemeye kadar bir çok olumlu özelliği vardır. Alzheimer hastalığını tetikleyen amiloid-beta plaklarının ve nörofibril yumaklarının oluşmasını engellediği de kanıtlandı. Akdeniz diyeti temel bileşenlerinden olan natürel sızma zeytinyağının beyne faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sızma zeytinyağının beyne faydaları : görsel ve sözel hafızayı güçlendirir.
Düzenli sızma zeytinyağı kullanımı Alzheimer hastalığını engellemektedir.

Zeytinyağının Beyne Faydaları

zeytinyağının beyne faydaları
Beynimizin işi çok! Natürel sızma zeytinyağı ona yardımcı olur…

1- Sızma Zeytinyağı Görsel ve Sözel Hafızayı Güçlendirir

Beyin büyük oranda yağ asitlerinden oluşur ve görevlerini yerine getirmek, ruh halimizi düzenlemek ve sağlıklı düşünmek için günlük olarak orta seviyede yağa ihtiyaç duyar.

Bebeklerde beyin gelişimi için zeytinyağı
Zeytinyağı çocukların beyin gelişimi için çok faydalı

Anne karnında almaya başlayacağımız natürel sızma zeytinyağı, bebeklikte beyin ve sinir sistemi gelişimini desteklerken, yaşlılıkta da, yaşlanmanın beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini geciktirmektedir. Her gün bir kaşık sızma zeytinyağı içmek, düzenli olarak yapıldığında özellikle çocukların beyin gelişimi ve bellek kapasitesi için çok önemli. Yapılan çeşitli deneylerde yüksek polifenollü sızma zeytinyağının çocukların öğrenme kapasitesini de arttırdığı kanıtlanmıştır.

Natürel sızma zeytinyağının beyne faydaları saymakla bitmez.
Natürel sızma zeytinyağı odaklanmanıza yardım eder.

Sağlıklı diğer yağ kaynakları gibi zeytinyağı, odak ve hafızayı geliştiren bir beyin gıdası olarak kabul edilmektedir. Zeytinyağı, yaşa bağlı bilişsel gerileme ile mücadeleye yardımcı olur. İltihaplanma, oksidatif stres ve beyinde toksik nedeniyle oluşan demans ve Alzheimer hastalığını engellemektedir.

Zeytinyağında bulunan linoleik asit, prostaglandin denilen maddeler, vücudun kendini yenilemesini sağlamaktadır.

Amerika Philadelphia’nın Temple Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı, doğal sızma zeytinyağının hafızayı ve öğrenme becerisini koruduğunu, Alzheimer’ın klasik belirtilerinden olan amiloid-beta plaklarının ve nörofibril yumaklarının oluşmasını azalttığını açıkladı.

Natürel sızma zeytinyağı alzheimer'a karşı mücadele eder.
Alzheimer’la mücadele için etkili bir araç: natürel sızma zeytinyağı

Araştırmacılar, zeytinyağının Alzheimer’ı engelleme gücünü tespit ederken, fareler üzerindeki deneylerinde hastalığın üç özelliğini gözlemlediler: hafızada bozulma, amiloid plaklar ve nörofibril yumakların oluşumu. Fareler iki gruba ayrıldı. Bir gruba ekstra sızma zeytinyağı ağırlıklı beslenme uygulandı, diğer grup ise normal beslendi. Zeytinyağı verilen fareler daha altı aylıktı ve Alzheimer’in hiçbir belirtisi ortaya çıkmamıştı. 9 ve 12 aylık olduklarında, zeytinyağı verilen farelerin çalışma belleği, görsel hafıza ve öğrenme becerilerinde daha üstün oldukları tespit edildi.

Yapılan son çalışmalar,natürel sızma zeytinyağı açısından zenginleştirilmiş bir diyetin Alzheimer hastalarının beyinlerinde ve ön temporal demansı olanlarda bulunan toksik tau proteinlerinin oluşumuyla mücadele edip edemeyeceğini öğrenmek için bir adım daha ileri gitti. Öncelikle beynin frontal ve temporal loblarını etkileyen ve 40 yaşına kadar ortaya çıkabilen bu erken yaş demans formunun semptomları, dil ile ilgili zorlukları ve sonunda belleğin bozulmasını içerir.

Uzun ve mutlu yaşamak için sızma zeytinyağı tüketmelisiniz.
Düzenli sızma zeytinyağı tüketimi Alzheimer hastalığına karşı kişileri korur.

2- Duygudurum Bozuklukları ve Depresyon ile Mücadele Eder

Zeytinyağı da dahil olmak üzere sağlıklı yağların hormon dengeleyici, anti-enflamatuar etkileri vardır ve bu da nörotransmitter disfonksiyonunu önleyebilir. Az yağlı diyetler genellikle daha yüksek oranda depresyon ve kaygı ile bağlantılıdır. Beyin, serotonin veya dopamin gibi “mutlu hormonlar”ın yeterli bir miktarını almadığında ruh hali veya bilişsel bozukluklar ortaya çıkabilir. İspanya’daki Las Palmas Üniversitesi tarafından 2011 yılında yapılan bir araştırmada, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ alımının depresyon riski ile ters ilişkisi olduğunu keşfedildi.

natürel sızma zeytinyağı sizi mutlu eder.
Zeytinyağı pozitif düşünmenize yardımcı olur.

Uzun ve mutlu yaşamak için zeytinyağının önemi her geçen gün vurgulanırken, özellikle de sızma zeytinyağının faydaları ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

organicfacts.net

amerikaninsesi.com

draxe.com

Bir yanıt yazın