Zeytinyağının faydaları

Zeytinyağının Faydaları

Natürel Sızma Zeytinyağı Şifa Dağıtıyor

Sağlıklı yaşamın ilk sırrı iyi beslenme. Doğanın insanoğluna sunduğu, sağlıklı ve uzun bir yaşamı sağlayan besinlerin başında da zeytinyağı geliyor. Yüzde yüz doğal meyve suyu olarak nitelendirdiğimiz natürel sızma zeytinyağı vücudumuz için bir şifa kaynağı. Çünkü beyin ve kalp sağlığından cilt ve saç güzelliğine, sindirim sisteminden göz sağlığına faydaları kadar mükemmel bir besin olan zeytinyağının faydaları bunlarla da sınırlı değil. Dilerseniz gelin, zeytinyağının faydaları hakkındaki detaylı yazımıza başlayalım.

zeytinyağının faydaları, sağlıklı beslenme, uzun yaşam
Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız bol bol zeytin ve zeytinyağı tüketin.

1. Kalp Sağlımız için Zeytinyağının Faydaları

İşe kalbimizden başlayalım dedik. Çünkü en önemli organlarımızın başında beynimizle birlikte kalbimiz geliyor. Kalp sağlığı deyince baş düşmanlardan biri hep yağlar olarak anılır. Ancak natürel sızma zeytinyağı iyi yağlar sınıfındadır.  Bırakın düşman olmasını, kalbe iyi gelen yiyecekler denince akla ilk gelenlerdendir.  Ayrıca araştırmalara göre, bebeklikten itibaren sızma zeytinyağı tüketen kişilerde kalp rahatsızlıklarına daha az rastlanıyor. Ve uzmanlar, sıcak-soğuk yemeklerde zeytinyağı kullanılmasını, ayrıca her sabah bir tatlı kaşığı natürel sızma zeytinyağı içilmesini öneriyor. Natürel sızma zeytinyağı, içerdiği “polifenol” adı verilen antioksidanlar ve “tekli doymamış yağ” hücreleri sayesinde, kalp  dostu yiyecekler arasında yer alıyor. Ayrıca yaşla birlikte bozulmaya başlayan kalbimizi, damar tıkanıklığı, tansiyon, kalp krizi gibi risklerden uzak tutmak için, stressiz, sigara ve alkolden uzak, egzersiz yaparak ve iyi beslenerek en verimli şekilde kullanabiliriz. Zeytinyağının kalbe faydalarını daha ayrıntılı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kalp sağlığı, alzheimer, pozitif düşünme, zeytinyağının faydaları
Natürel sızma zeytinyağı, kalbe iyi gelen yiyecekler arasında yerini aldı.

2. Zeytinyağının Beyne Faydaları

Şu natürel sızma zeytinyağının gücüne bakın! Zeytinyağının faydaları baştan ayağa tüm vücudumuza etki ediyor. Hatta anne karnından itibaren ömür boyu zeytinyağı tüketmeyi alışkanlık haline getirirsek, daha pozitif düşünen, demans, alzheimer gibi hastalık riski az, hafızası güçlü bireyler olabiliriz. Zeytinyağının beyne faydaları hakkında yapılan araştırmalara göre, fonksiyonlarını yerine getirmek için yağa ihtiyaç duyan beynimizin en büyük yardımcısı natürel sızma zeytinyağı. Bebeklikte beyin ve sinir sistemini güçlendiren, yaşlılıkta ise bizi alzheimer hastalığına karşı koruyan altın sıvı, ruh halimizi de düzenliyor. Bu gücünü de içerdiği linoleik asitprostaglandin maddelerinden alıyor. Beyninizin sizi yarı yolda bırakmasını istemiyorsanız, kahvaltıdan başlayarak üç öğününüzde de zeytinyağı tüketmeye ne dersiniz? Bu konudaki bilimsel araştırmalardan derlediğimiz kapsamlı yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Zeytinyağının beyne faydaları, beyin sağlığı, zeytinyağının faydaları, alzheimer, demans, natürel sızma zeytinyağı
Pozitif düşünmek hayatınızı kolaylaştırır.

3. Zeytinyağının Mide ve Sindirime Faydaları

Her gün aç karnına bir kaşık zeytinyağı tüketmenin sindirim sorunlarınızı büyük ölçüde çözeceğini biliyor muydunuz? Bu yüzden mide ve sindirim rahatsızlıklarına yakalanmamak için hazmı en kolay yağ olan natürel sızma zeytinyağı kullanmalısınız. Rahatsızlıklarınız varsa da yine bu mucizevi yağ sayesinde hızla iyileşebilirsiniz. Hakiki zeytinyağı tüketerek, gastrite, ülsere ve kabızlığa karşı vücudunuzu güçlendirmiş olursunuz. Kabızlık sorunu yaşıyorsanız, zeytinyağının 7 gücünden faydalanıp, çeşitli tariflerle bu rahatsızlığınızı giderebilirsiniz. Tariflere ulaşmak, mide ve sindirim için zeytinyağının faydalarını daha kapsamlı olarak öğrenmek için; bu yazımızı okumanızı öneririz.

Mide ve sindirim hastalıkları, zeytinyağının mideye faydaları, zeytinyağının sindirime faydaları, kabızlık
Mide ve sindirim sorunları çekiyorsanız en büyük desteği zeytinyağından alabilirsiniz.

4. Kansere İyi Gelen Yiyecekler Arasında Zeytinyağı

Natürel sızma zeytinyağının kanseri engelleyici özellikleri uzun zamandır biliniyordu. İçerdiği oleokantal ve diğer bileşenler sayesinde, çağımızın en kötü hastalıklarından olan kansere karşı hücrelerimizi koruduğu kanıtlandı. Bu nedenle zeytinyağının faydaları arasına, kanserle mücadele de eklendi. Ayrıca bilim insanlarının 2015 yılında yaptığı bir araştırma, zeytinyağını kansere iyi gelen yiyecekler arasına soktu. Kanser ilaçlarının dışında, köpekbalığı kıkırdağında mevcut olan squalen adlı bir maddenin natürel sızma zeytinyağında da mevcut olduğu ortaya çıktı. Ne dersiniz? Zeytinyağı tüketimini artırmak için yeterli bir neden değil mi? Ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kanserle mücadele, zeytinyağı kanseri engelliyor, kansere iyi gelen yiyecekler, zeytinyağının faydaları
Mide ve sindirim sorunları çekiyorsanız en büyük desteği zeytinyağından alabilirsiniz.

5. Zeytinyağının Saça ve Cilde Faydaları

Aynada ilk bakışta gördüğümüz bölgemiz yüzümüz ve saçlarımız. Çünkü sağlıklı ve parlak saçlar, temiz ve canlı bir cilt, güzelliğin ilk kriterlerinden… Sağlıklı ve güzel görüntümüzü, uzun yıllar boyu muhafaza etmek de bizim elimizde. Bu yüzden natürel sızma zeytinyağını tüm yemeklerimizde tüketebilir, zeytinyağlı sabun kullanıp, saç ve cildimiz için zeytinyağı maskelerini yapmayı rutin hale getirebiliriz. Zeytin ağacının bize sunduğu bu gücü kullanmak için, gelin işe zeytinyağının ve zeytinyağlı sabunun saçlarımıza ve cildimize faydalarını öğrenmekle başlayalım. Fazla güneşe maruz kalma, yaşlanma, hava kirliliği ve sağlıksız beslenme, cildimizin ve saçımızın baş düşmanları. Bunlara karşı zeytinyağı, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde, onları iyileştirecek, gerçek bir hazine niteliğinde. Cildimizi ve saçlarımızı yaşlanma etkilerinden koruyan, onlara parlaklık ve temizlik sunan zeytinyağından nasıl faydalanabiliriz? Ne gibi yöntemlere başvurabiliriz? Bu soruların yanıtları için zeytinyağının cilde faydaları, zeytinyağının saça faydaları ve zeytinyağlı sabun ve faydaları  yazılarımızı incelemenizi öneririz.

Saç bakımı, cilt bakımı, zeytinyağının cilde faydaları, zeytinyağının saça faydaları, güzellik
Zeytinyağı bebeğinizin cildine de çok iyi gelir.

Kaynakça:

haberturk.com

organicfacts.net

draxe.com

healthline.com

news.rutgers.edu

tandfonline.com

Görsel kaynakça

freepik

Bir yanıt yazın